ثبت نام از پژوهشگران

حجم تولیدات علمی دهه اخیر حوزه با حجم آن در چندین سده پیشین برابری می­ کند. با این همه آن چه باید اتفاق بیفتد هنوز رخ نداده است. امروزه ذهن­ ها و زبان­ ها پر از پرسش است. وقتی این همه سوال­ های بی­ جواب را در قلمرو فلسفه، کلام، فقه، تاریخ اسلام و ... می­ بینیم کمتر کسی از فارغ التحصیلان حوزه­ های خواهران خود را موظف به پاسخگویی می­ داند تعجب می­ کنیم.

در مورد نظریه­ پردازی در علوم انسانی نیز آن چه که انجام شده به رغم ارزشمندی، در نسبت با نیازهای جامعه علمی ما بسیار اندک است و به حضور فعال­ تر و کارهایی وسیع­ تر نیاز داریم تا بتوانیم در این معرکه عظیم علمی عرض اندام کنیم. مرحوم علامه طباطبایی می­ فرمودند: هر دو سال باید قرآن تفسیر شود و تفسیری جدید که حاوی یافته­ های تازه­تر، عمیق­ تر و جامع­ تر از قرآن است ارائه شود.

در بیان نیز به جد نیازمند نوسازی ادبیات دینی هستیم. نسل جوان، زبان ما را نمی­فهمد. پل ذهنی میان ما و آنان ویران شده است. امروز بخشی از نسل نو دچار انقطاع فرهنگی شده است و درک مشترک با ما ندارد و برخی از ما با ادبیات زمان و جهان فاصله پیدا کرده ­ایم. مرحومه علامه جعفری مکرر می­ گفت که تمام آراء و نظریه­ های علوم انسانی در ادبیات فارسی نهفته است و اگر جمعی باشند که با من کار کنند من حاضرم همه این نظریه ­ها را از همین ادبیات فارسی و از خلال اشعار بیرون بکشیم.

حال با توجه به وضعیت موجود در جامعه و از سوی دیگر غنای فرهنگ اسلامی و دینی و سیره اهل بیت(سلام الله علیهم) لازم است تا پژوهشگران با عزمی جزم و حتی مضاعف وارد این عرصه شوند و با به کارگیری خلاقیت و نیروی فکر نیازهای جامعه را برطرف سازند.

در این راستا مرکز پژوهشی نرجس(سلام الله علیها) از تمام پژوهشگرانی که توانایی و خلاقیت و فکر نو در راستای دفاع از اسلام ناب و کیان تشیع را دارند دعوت به همکاری می­ کنند. جهت همکاری فرم ثبت نام پژوهشگران را تکمیل فرمایید.